26 февруари, 2024

Думници – габровският Монмартър



Етимология на думата – дума, думане, наддумване.

        Прелюбопитна е историята за произхода на името на селото. По този въпрос Георги Думников разказва следното.

        „През турско време по тези места минал представител на султана. Тъй като мерата /пасището/ не била достатъчна за добитъка, наложило се да поискат от големеца да им отпусне още пасища. Не се решил никой мъж да излезе за просба. Излязла баба Рада /вдовица/ д а   д у м а за отпускане на мера. Понеже била много сладкодумна, големецът отпуснал повече мера – до р. Янтра, днешно Падало.

        Тогава съселяните ѝ я нарекли баба Рада Думница, а от там и селото Думници.“

        Както споменахме, прелюбопитна история, но вече неактуална, защото сега в селото има повече художници, отколкото „думници“.

        И доаенът в тази кохорта е роденият в това село Иван Христов – Грога, определян като магичен художник, заради картините му в магично реалистичен стил. Дългогодишен преподаветел в СХУ - Трявна, с многобройни награди и още по-многобройни участия в изложби. Картини на Иван Христов - Грога се намират в галерии и колекции в България, САЩ, Гърция, Белгия, Швейцария, Беларус в мойта къща и др, и др.

        Мария Панева – съпруга на Иван Христов, също преподавател в СХУ - Трявна и брилянтен живописец.

        Хаджи Пламен Малинов, познат на всички с великолепните си икони, изписвани в ателието му в ЕМО ЕТЪР  споделя, че християнството му става близко след поклонническо посещение на Божи Гроб. Иконите на хаджи Пламен буквално отлитат по целия свят, но ако някой иска да се наслади на най-голямата негова сбирка от икони извън ателието му, трябва да посети храм „Света Троица“, за който той изписва многобройни ликове на светци.

        Евгени Недев завършва Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“, специалност „Иконография“, но се посвещава на живописта, от която тя само печели. Членува в Съюза на българските художници, секция „Живопис“.

Списакът с награди и участия на Евгени Недев е дълъг и предълъг. Негови картини се намират в: СБХ, ХГ „Петко Задгорски“ – Бургас, ХГ „Асен и Илия Пейкови“ – Севлиево, Галерия „Видима“ – Севлиево, ХГ „Теофан Сокеров“ – Ловеч, ХГ „Христо Цокев“ – Габрово, частни колекции в България, Англия, Германия, Италия, Румъния и др.

Художник ме прави способноста да изразявам свободно, без думи чувствата и мислите си. Възможността, чрез живопис да представям света такъв какъвто аз го виждам, без някой да може да направи редакция е определяща за моята душевност – споделя артиста.

        Той е директор на ХГ „Христо Цокев“ – Габрово и по една щастлива случайност предостави една от залите на поверената му галерия за представянето на моя поетична книга. Благодаря!

        Веселин Кавалов определя себе си като скулптор. Учил е при Иван и Мария в СХУ - Трявна. Дървото и дизайна са неговите стихии.

        Светослав Стоянов е представител на сюреализма, който след завръщането си от Лондон, където има пет самостоятелни изложби, се установява в Думници.

Със своето изкуство се опитвам да покажа красотата и изтънчеността на заобикалящият ни свят и великолепието на човешкия разум – споделя той.

Пролетина Тотева, е може би последната ученичка на Мария, която все още търси своя оригинален стил и като, че ли той вече се оформя от само себе си, като поетичен поглед към света. С четка и палитра в ръка, тя наистина сбъдва една своя детска мечта и то все по-успешно и по-успешно.

Всъщност точно тя е „виновницата“ не само за тази статия, но и за артистичните събития случили се напоследък в нейното село.

Тя първа подрежда сомостоятелна изложба в НЧ „Отец Паисий“ – Думници през 2022 г., която много се харесва на кмет и читалищни дейци и през 2023 г по случай честването 95-тата годишнина на читалището е открита обща изложба на творците: Иван Христов – Грога, Пламен Малинов, Евгени Ненов, Светослав Стоянов и Пролетина Тотева.

Следват самостоятелните изложби на Маргарита Габровска – започнала с рисуването като арт терапия, за да достигне и до по-осъзнати творения.

Ето я и изненадата – самостоятелна изложба на Гарет Стамп, представител на организацията „Евразийска творческа гилдия“, разперил се от Харачери до Лондон и Индия. Именно впечатленията му от Бхарата са вдъхновили картините от тази негова изложба.

Последният в списъка вернисаж е дело на дуото Пенчо Пенчев и Светослав Стоянов. И о, какво съвпадение, картина на Пенчо Пенчев краси дома ми в Габрово. Отново благодаря!

От така представените факти се оказва, че Думници е населеното място с най-много творци на глава от населението, което наброява около петдесет човека.

Както много пъти до сега, ние габровци отново сме на първо място, този път по изкуство.

Нека да пожелаем на кмет, читалищни деятели и на самите творци, нестихващо творческо вдъхновение и непогрешим усет към прекрасното!

Непременно трябва да отбележим, че всички изложби биват съпътствани с кетеринг, коктейли и музика на мегдана на селото.

Ха сега намерете друго такова.                                        

       

С искрена възхита и уваживие о. Стефан

 

20.02.2024

Няма коментари:

Публикуване на коментар